STO LAT (część II)

PO WOJNIE

Pierwszy turniej tenisowy po wojnie w Polsce odbył się na kortach w inowrocławskich Solankach 20 maja 1945 roku [wojna zakończyła się 8 V 1945 r.] o godzinie 10.00, do rozgrywek przystąpiło kilkunastu zawodników w tym mistrzyni Polski i wicemistrzyni świata Jadwiga Jędrzejowska [JJ – PZT, JJ – Wikipedia]. Pokazową grę rozegrał z nią pięciokrotny mistrz Pomorza w latach 1945-1950 Henryk Cerecki, który po bardzo ładnej i wyrównanej grze uległ jednak mistrzyni Polski.

Po wojnie tenisiści inowrocławscy zrzeszeni byli w sekcji tenisa ziemnego przy KS OMTUR „GOPLANIA”. Tenisiści i działacze tego klubu dołożyli wszelkich starań by mimo kłopotów z nawierzchnią kortów w Inowrocławiu mógł odbyć się ogólnopolski turniej tenisowy. Turniej ten o mistrzostwo Kujaw i Inowrocławia odbył się pod patronatem wojewody pomorskiego w dniach 25-30 września 1945 roku. Na zaproszenie organizatorów przybyły do Inowrocławia czołowe „rakiety”. Jadwiga Jędrzejowska, Kończak i Bratek z „Pogoni” Katowice, Jaśkowiakówna, Piątek i inni. Poziom imprezy był wysoki. Wystarczy nadmienić, że „Goplaniści” już w pierwszym dniu zostali wyeliminowani z dalszej gry. Sensacją zawodów było niewątpliwie zdobycie I miejsca przez Kończaka („Pogoń” Katowice), który pokonał w 3 setach Bratka, pogromcę mistrza Polski Hebdy (6:4, 6:1, 6:2). W grze pojedynczej pań Jędrzejowska wygrała z Jaśkowiakówną (Poznań). Natomiast w grze mieszanej para J. Jędrzejowska / H. Cerecki pokonała parę Jaśkowiakówna / Piątek 6:2, 7:5. Równocześnie rozegrano wewnętrzne mistrzostwa Inowrocławia, w których zwycięzcami zostali, w grze pojedynczej panów – H. Cerecki, w grze pojedynczej pań – Wróblewska, w grze podwójnej panów bracia Cereccy, a w grze mieszanej Waniorkówna i W. Cerecki. Turniej ten podobał się publiczności i licznie zgromadzonym na trybunach oficjelom miejskim i wojewódzkim. Podobne turnie postanowiono organizować corocznie.

Tenisistów pomorskich sklasyfikowano 26 listopada 1945 roku, wówczas  na I miejscu znalazł się H. Cerecki na drugim Wł. Cerecki na czwartym Bajkała z KS OMTUR Inowrocław. 10 czerwca 1946 roku drużyna inowrocławska w składzie Jaggi, Zamecki, Cerecki, Ponieważ i Małecki pokonała 5:2 drużynę Bydgoszczy. 18 sierpnia 1946 roku w Inowrocławiu rozegrano mecz o drużynowe mistrzostwo Polski między „Goplanią” a „Ostrowią” Ostrów Wielkopolski zwyciężyli goście 5:4. Kolejny mecz pomiędzy tymi drużynami rozegrano we wrześniu i zakończył się wynikiem remisowym 5:5. Dużym sukcesem w mistrzostwach Pomorza, które odbyły się w dniu 13 lipca 1947 roku zakończył się start pary zawodników „Goplani” Cereckiego i Małeckiego. Para ta w finałowym spotkaniu pokonała po zaciętych bojach parę Stęszewski / Szumiński 6:2, 3:6, 6:1, zdobywając drużynowe mistrzostwo Pomorza. We wrześniu 1948 roku Cerecki wraz z Kucharskim zdobył wicemistrzostwo Pomorza w grze podwójnej.

Rok 1945. Przed zawodami tenisowymi w Inowrocławiu OMTUR „GOPLANIA” vs. „Gwardia” Poznań. Na zdjęciu od lewej: działacze sekcji L. Zieliński, A. Zamecki, czwarty i piąty od lewej: Wł. Cerecki i Bajtała. Stoją od prawej: Jaggi, A. Lewandowski – kierownik sekcji. Klęczy od prawej H. Cerecki

CUIAVIA –  GOPLANIA
W sierpniu 1948 roku doszło do próby połączenia inowrocławskich klubów sportowych GOPLANII i CUIAVII. Próba ta nie odniosła zamierzonego efektu ze względu na istniejące antagonizmy między działaczami obu klubów. Jednak na skutek tych działań większość tenisistów Goplanii przeszła do Cuiavii. Do czołowych zawodników należeli przede wszystkim bracia Henryk i Władysław Cereccy, Zenon i Bogusz Jaźwierscy, Jerzy Gumuła, Mirucka oraz Wolakówna.

Drużyna tenisistów Cuiavii grała z powodzeniem w mistrzostwach klasy A, najwyższej wówczas klasie rozgrywek na szczeblu wojewódzkim i należała do jej najlepszych drużyn. Niezależnie od tego nasz zespół rozgrywał wiele atrakcyjnych spotkań towarzyskich z ligowymi zespołami i w wielu pojedynkach odnosił nieoczekiwane, aczkolwiek zasłużone sukcesy. Można tu dla przykładu przytoczyć mecz towarzyski z ligowym Ogniwem (Poznań) zakończony sensacyjnym zwycięstwem drużyny Cuiavii, która na korcie w Inowrocławiu pokonała poznańskiego rywala w stosunku 9:4. Punkty w tym atrakcyjnym pojedynku zdobyli: Wolakówna, Cerecki W., Jaźwierski Z., Chmielewski, Jaźwierski B., Gumuła, bracia Cereccy w grze podwójnej, para Wolakówna / Cerecki H. w grze mieszanej oraz para Jaskólski /Jaźwierski B.. W lidze znajdowała się także wówczas drużyna Gwardii, która podczas pobytu w Inowrocławiu doznała porażki z Cuiavią w stosunku 5:3. W zespole bydgoskim występowali wówczas czołowi tenisiści naszego województwa. A oto wyniki poszczególnych spotkań w ramach wspomnianego meczu (na pierwszym miejscu reprezentanci Cuiavii): Cerecki B. – Stęszewski 7:5, 8:6, Cerecki W. – Malinowski 6:2, 7:5, Jaźwierski Z. – Kopczyński 2:6,6:1,5:7, Cerecki H., Cerecki W. / Stęszewski,

Kopczyński 7:9,4:6, Jaźwierski Z., Cerecki H. / Stęszewski, Malinowski 7:5,6:4, w grach pojedynczych juniorów: Jaźwierski B. – Wojciechowski 6:3,7:5, Gumuła – Sikora 6:3,6:4. Natomiast w grze podwójnej juniorów nasza para Jaźwierski B. / Gumuła przegrała z parą bydgoską Wojciechowski / Sikora 4:6,6:3,3:6. Podczas pobytu w Inowrocławiu przegrali
z Cuiavią również wysoko bo 9:4 tenisiści Ogniwa (Gniezno).

W 1953 roku ze względu na lepsze warunki do treningów większość zawodników Cuiavii przeszła do KKS „Kolejarz”, który w 1949 roku połączył się z Goplanią. Jednak już w 1954 roku „Kolejarz” przyjął ponownie nazwę „Goplania” i od tej pory zawodnicy grali już w klubie
KKS „GOPLANIA”.

Rok 1945. Afisz informujący o pierwszych zawodach tenisowych po wojnie w Inowrocławiu. Organizatorem imprezy była „GOPLANIA”.

Tekst na podstawie: 

  1. L. Dombek, HISTORIA 60-LECIA KKS GOPLANIA INOWROCŁAW, Bydgoszcz: POMORZE 1984.
  2. ZARYS HISTORII TENISA W OKRĘGU BYDGOSKIM. MATERIAŁ PRZYGOTOWANY Z OKAZJI 50-LECIA PZT, Biuletyn PZT nr 5-6, 1971.
  3. HISTORIA TENISA W REGIONIE KUJAWSKO-POMORSKIM, prof. dr. hab. W. Jastrzębski (red.), Bydgoszcz: Centralny Ośrodek Informacji Turystycznej Oddział w Bydgoszczy, 1993.
  4. Kronika klubu „GOPLANIA”.
  5. Strona internetowa PZT – Historia Polskiego Tenisa.
  6. Zasoby ITT GOPLANIA.

Fotografie:

  1. Dombek, HISTORIA 60-LECIA KKS GOPLANIA INOWROCŁAW, Bydgoszcz: POMORZE 1984.
  2. ITT GOPLANIA.
  3. Zasoby prywatne.