STO LAT (część V)

MILENIUM

Rok 2000 zasługuje na specjalne wyróżnienie przynajmniej z dwóch bardzo ważnych powodów związanych bezpośrednio z Inowrocławskim tenisem. Po pierwsze na kortach inowrocławskiej Goplanii po latach nieobecności mecz pokazowy rozegrał najlepszy, jak dotąd inowrocławski tenisista Wojciech Kowalski, który zjawił się w rodzinnym mieście wraz z grupą dawnych zawodników Goplanii: Beatą Gumułą, Szymonem Maćkowiakiem i Mikołajem Łuczakiem.

11 VI 2000 korty Goplanii. Od lewej: W. Kowalski, Sz. Maćkowiak, M. Łuczak,
B. Gumuła.

Powód drugi to decyzja o przejęciu obiektów klubu GOPLANIA na rzecz Miasta Inowrocławia. Przejęcie to nastąpiło z dniem 31 sierpnia  2000 roku. Natomiast 13 września 2000 roku Zarząd Miasta Inowrocławia przekazał w zarząd i administrację obiekty sportowe Goplanii w tym korty tenisowe Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu. Po gruntownym remoncie obiektu i renowacji nawierzchni kortów pod koniec kwietnia 2001 r. obiekt został oddany do użytku graczom i dzieciom zrzeszonym w nowo powstałym Inowrocławskim Towarzystwie Tenisowym.

Jerzy Gmuła, korty Goplanii VI-2000.

Smutnym faktem roku 2001 jest śmierć najwybitniejszego inowrocławskiego trenera Jerzego Gumuły, który odszedł 23 czerwca.  Tenis polski poniósł bolesną stratę. Zmarł bowiem świetny szkoleniowiec, wychowawca, między innymi Wojciecha Kowalskiego 5-krotnego mistrza Polski, Mikołaja Łuczaka i swej córki Beaty, która zaliczała się przez lata do czołówki polskich tenisistek. Urodził się w roku 1933, a uprawianie tenisa ziemnego rozpoczął w Goplanii w 1949 roku. W kilka lat później ukończył kurs trenerski i zaczął szkolić od podstaw młodzież. Na przestrzeni tych lat pracy w ukochanym klubie jego podopieczni zdobyli w mistrzostwach 43 medale w różnych kategoriach wiekowych, a drużyna przez niego prowadzona grała swego czasu w II lidze. Był w polskim środowisku tenisowym uznawany za jednego z najlepszych trenerów. Nad wyraz skromny i uczynny, niezwykle lubiany przez swoich wychowanków i ceniony przez miłośników tenisa zwłaszcza na Kujawach i Wybrzeżu. Uhonorowano go wieloma odznaczeniami sportowymi. Doskonały znawca dziedziny sportu, której poświęcił się bez reszty.

Pracą w klubie z młodzieżą od początku lat 2000 zajmowali się i zajmują przede wszystkim dwaj trenerzy Ryszard Stryjski oraz Tadeusz Kwiatkowski.

Na Drużynowych Mistrzostwach Polski Kadetek w roku 2000 oraz na Halowych Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorek w roku 2001 drużyna Goplanistek w składzie: Magdalena Gotowicz, Anna Poturalska, Agata Poturalska, Katarzyna Szoma zdobywa odpowiednio III i IV miejsce. Te ostatnie drużynowe sukcesy zdobywane były przy udziale Jerzego Gumuły we współpracy z dawnym zawodnikiem i jednocześnie nowym trenerem Ryszardem Stryjskim.

W połowie września 2012 na kortach warszawskiej Legii odbyły się finały drużynowych mistrzostw Polski w kategorii wiekowej do lat 12. W turnieju uczestniczyło sześć drużyn dziewcząt i osiem drużyn chłopców. Goplanistki  zdobyły wówczas brązowy medal w składzie: Julia Oczachowska, Paulina Bednarczyk (wyp.), Olga Jakubowska, Natalia Błażejewska, Zuzanna Szczepańska.

DMP U12 Warszawa 2021. Od lewej: J. Oczachowska, Z. Szczepańska, O. Jakubowska, N. Błażejewska.
Z tyłu: P. Bednarczyk, R. Stryjski.

Bardzo dobrym okresem w rozgrywkach drużynowych do lat 16 (kadetki) był rok 2015, wówczas Goplanistki latem zdobyły złoty medal (Julia Oczachowska, Marcelina Marut – wyp., Karolina Nieznalska, Natalia Błażejewska, Olga Jakubowska) i srebrny medal zimą (Julia Oczachowska, Karolina Nieznalska, Natalia Błażejewska, Olga Jakubowska).

W roku 2018 roku kadeci zdobyli we wrześniu w Bytomiu IV miejsce, a w skład drużyny wchodzili: Gadzała Mateusz , Mruk Filip, Pieczonka Filip (wyp.), Wiśniewski Dawid.

Trenerem we wszystkich składach drużyn od roku 2000 był Ryszard Stryjski.

Rok 2018 – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży do lat 16 w Szamotułach odbywała się
w randze Mistrzostw Polski. Dwa medale zdobywa Zuza Szczepańska, brąz w singlu i złoto wraz z Dawidem Wiśniewskim w mikście. Z naszego klubu w mistrzostwach startowali jeszcze dwaj zawodnicy: Filip Mruk i Mateusz Gadzała. Ilość wygranych meczów i klasyfikacja medalowa  pozwoliła skompletować ilość punktów umożliwiającą osiągniecie w klasyfikacji klubowej niniejszych mistrzostw I miejsce.

Przez ostanie dziesięciolecie w barwach Goplanii medale Mistrzostw Polski zdobywali: Błażejewska Natalia, Jakubowska Olga, Mateusz Gadzała, Mruk Filip, Aleksandra Mitrzak, Niezlaska Karolina, Oczachowska Julia, Szczepańska Zuzanna, Wiśniewski Dawid. Spośród nich najwięcej medali dla klubu zdobyli: Julia Oczachowska, Zuzanna Szczepańska, Dawid Wiśniewski.

Najlepszą zawodniczką klubu ITT GOPLANIA jest z całą pewnością Julia Oczachowska, która zdobyła łącznie dla klubu 39 medali Mistrzostw Polski.

Jednym z ciekawszych osiągnieć i pokazujących talent Julki było zdobycie złotego medalu na Halowych Mistrzostwach Polski młodzików (do lat 14) rozgrywanych w lutym 2014 roku w Krakowie.
W turnieju głównym dziewcząt najwyżej rozstawiona była Anna Hertel (Legia Warszawa).
W turnieju dziewcząt zagrały 4 zawodniczki notowane w pierwszej 50 europejskiego tenisa. Wśród nich znalazła się zawodniczka podopieczna Ryszarda Stryjskiego. Julka jako zawodniczka rozstawiona z nr 2 nie zawiodła i wygrała wszystkie gry pokonując kolejno: Kaję Chmielowską 6/3 6/0, Weronikę Baszak 6/3 6/2, Izabelę Kunat 6/1 6/2, Igę Świątek 6/3 6/4, a w finale Annę Hertel 6/3 6/1. W kolejnych latach Julka potwierdza swoje umiejętności i praktycznie co roku zdobywała najwyższe trofea mistrzowskie zarówno w singlu jak i w deblu.

HMP U14 Kraków 2014. Na podium od lewej: A. Hertel, J. Oczachowska,
I. Świątek.

W okresie tym wyróżniło się też dwoje innych zawodników odnoszący sukcesy mianowicie: Zuzanna Szczepańska i Dawid Wiśniewski, zdobywający odpowiednio 21 i 6 medali.

Szczepańska ma w swojej karierze hat-tricka, bowiem w roku 2019 na Mistrzostwach Polski do lat 18 zdobywa trzy medale: brąz w singlu oraz dwa złote w deblu i mikście.

Z kolei Wiśniewski w rozgrywkach mistrzowskich na pewno bardzo dobrze zapamięta Halowe Mistrzostwa Polski z roku 2016, na których zdobył dwa medale złoty w singlu (w finale pokonując faworyta – Piotra Pawlaka) i brąz w deblu.

MP U18 Wrocław 2020. Z. Szczepańska, D. Wiśniewski.

Na dzień dzisiejszy oficjalnymi, aktywnymi zawodnikami – biorącymi udział w zawodach międzynarodowych i mistrzowskich – w klubie są Julia Oczachowska, Dawid Wiśniewski oraz Ola Mitrzak (siostra Julki), która ma za sobą już pierwsze medalowe starty w imprezach mistrzowskich. Natomiast Zuzanna Szczepańska otrzymała tenisowe stypendium sportowe na California State University w Long Beach (CSULB) i od sierpnia 2021 rozpoczęła studia.

Poniżej przedstawiamy, krótką statystykę medalową zawodników startujących w zawodach rangi Mistrzostw Polski od roku 1984 do dzisiaj.

Medale zdobywali [wg lat, od roku 1984):

 1. KOWALSKI Wojciech – 15 (13 złote, 2 srebrne);
 2. ŁUCZAK Mikołaj – 6 (1 złoty, 1 srebrny, 4 brązowe);
 3. MAĆKOWIAK Szymon – 2 (1 złoty, 1 srebrny);
 4. GUMUŁA Beata – 12 (2 złote, 2 srebrne, 8 brązowych);
 5. RYNARZEWSKA Sylwia – 28 (9 złotych, 11 srebrnych, 8 brązowych);
 6. WAWRZYNIAK Tomasz – 7 (2 złote, 4 srebrne, 1 brązowy);
 7. PELOWSKI Łukasz – 16 (3 złote, 9 srebrnych, 4 brązowe);
 8. KOŻANOWSKI Witalis – 2 (2 brązowe);
 9. GOTOWICZ Magdalena – 1 (1 brązowy);
 10. RYNARZEWSKA Anna – 8 (1 złoty, 5 srebrnych, 2 brązowe);
 11. KAPISZKA Kamil – 1 (1 brązowy);
 12. OCZACHOWSKA Julia – 39 (6 złotych, 14 srebrnych, 19 brązowych);
 13. SZCZEPAŃSKA Zuzanna – 21 (7 złotych, 4 srebrne, 10 brązowych);
 14. WIŚNIEWSKI Dawid – 6 (3 złote, 1 srebrny, 2 brązowe);
 15. MRUK Filip – 1 (1 brązowy).
 16. MITRZAK Aleksandra – 2 (1 srebrny, 1 brązowy);

W latach 1984-2021 zawodnicy i wychowankowie naszego klubu zdobyli łącznie we wszystkich rozgrywkach rangi Mistrzostw Polski łącznie 167 medali w tym 48 złotych, 55 srebrnych
i 64 brązowych.

Ponadto w rozgrywkach drużynowych nasze zespoły zdobyły 13 medali DMP w tym 4 złote,
4 srebrne i 5 brązowych oraz trzykrotnie nasze zespoły kończyły rywalizację na IV miejscu.

 • DMP juniorów – 3 medale (złoto – 1984 i 1985, srebro – chłopcy 1997, IV miejsce – dziewczęta 2001);
 • DMP kadetów – 3 medale (złoto – dziewczęta – letnie 2015, srebro – dziewczęta – zima 2015,
  brąz – dziewczęta 2000, IV miejsce – chłopcy – lato 2018);
 • DMP młodzików – 3 medale (złoto – dziewczęta 1993, brąz – chłopcy 1997, brąz – dziewczyny 1998, IV miejsce – dziewczyny 1999);
 • DMP skrzatów – 4 medale (srebro – dziewczęta – 1996 i 1997, brąz – dziewczęta – 1991
  i 2012).

W generalnych rocznych klasyfikacjach najlepszych klubów w kraju trzykrotnie nasz klub klasyfikowany był w pierwszej dziesiątce: 1984 – 9 miejsce, 1985 – 5 miejsce, 1986 – 7 miejsce.

W pierwszych dziesiątkach generalnych rocznych list klasyfikacyjnych meldowało się 20 naszych wychowanków.

W rankingach ATP i WTA sklasyfikowani byli (najwyższe rankingi singiel/debel): Wojciech Kowalski (109/128), Sylwia Rynarzewska (335/442),  Anna Rynarzewska (728/909), Julia Oczachowska (762/897), Zuzanna Szczepańska (debel 783).

Zawodnicy w układzie wg łącznej ilości zdobytych medali dla GOPLANII
Zawodnicy w układzie wg ilości zdobytych złotych medali dla GOPLANII
Zawodnicy w układzie wg ilości srebrnych medali dla GOPLANII
Zawodnicy w układzie wg ilości brązowych medali dla GOPLANII

Niestety wylęgarnia świetnych tenisistów jakim jest inowrocławska GOPLANIA od ponad 100 lat boryka się z tymi samymi problemami dotyczącymi finansowania i brakiem nowoczesnych obiektów do trenowania. W dzisiejszej dobie oznacza to brak przede wszystkim krytych kortów
o nawierzchni typu „hard”, na których statycznie odbywa się na świecie 75% startów i większość  imprez halowych. Takie realia przekładają się na wygaszanie karier sportowych po ukończeniu przez zawodniczki i zawodników 18 roku życia lub szybszy ich „odpływ” do innych klubów zlokalizowanych w dużych miastach czy krajach.

Bardzo chcemy podziękować Wszystkim osobom i instytucjom, które wspierały i nadal wspierają wysiłki zawodników, trenerów, rodziców i klubu w realizacji pasji gry w tenisa, bowiem w żadnym sporcie bez pracy zespołowej nie osiąga się satysfakcji i wysokich wyników.

Biorąc pod uwagę przedstawioną historię myślimy, że możemy być dumni, że MY GOPLANIŚCI odnosimy ciągle sukcesy, zapisujemy się na kartach historii i kiedyś będziemy obchodzić 125-lecie lub większy jubileusz.

Ze sportowym pozdrowieniem

Hubert Szczepański

Tekst na podstawie: 

 1. L. Dombek, HISTORIA 60-LECIA KKS GOPLANIA INOWROCŁAW, Bydgoszcz: POMORZE 1984.
 2. ZARYS HISTORII TENISA W OKRĘGU BYDGOSKIM. MATERIAŁ PRZYGOTOWANY Z OKAZJI 50-LECIA PZT, Biuletyn PZT nr 5-6, 1971.
 3. HISTORIA TENISA W REGIONIE KUJAWSKO-POMORSKIM, prof. dr. hab. W. Jastrzębski (red.), Bydgoszcz: Centralny Ośrodek Informacji Turystycznej Oddział w Bydgoszczy, 1993.
 4. Kronika klubu „GOPLANIA”.
 5. Strona internetowa PZT – Historia Polskiego Tenisa.
 6. Zasoby ITT GOPLANIA.

Fotografie:

 1. Dombek, HISTORIA 60-LECIA KKS GOPLANIA INOWROCŁAW, Bydgoszcz: POMORZE 1984.
 2. ITT GOPLANIA.
 3. Zasoby prywatne.